روش زجر دادن گوسفند

به نظر شما ️دمای مطلوب زندگی گوسفند و بز چقدره؟
روش های خنک کردن دامداری چطوریه؟
نشانه های تنش گرمایی چیه؟

با فراهم نکردن دمای مطلوب برای دام در واقع دارید اون دام رو زجر میدید

سلام امیدوارم همیشه حالتون عالی باشه

من مهدی کریمیان هستم و تو این پست می خوام در مورد دمای مناسب پرورش گوسفندان صحبت کنم.

اما در ابتدا می خوام کمی در مورد آب که حیاتی ترین ماده در زندگی دام هست توضیح بدم.

این مایع حیات مهم ترین ماده مغذی برای پرورش بره های پرواری هست. بطوری که در پرواربندی آب باید ۲۴ ساعته در دسترس دام باشه.

این در صورتی است که اگر ۲۰ درصد حجم آب کم بشه باعث تلف شدن دام می شود. همچنین در تنش های گرمایی یعنی دمای بالای ۲۵ درجه سانتیگراد نبود آب باعث ابتلا به قانقاریا و و حتی کمبود آب باعث شکل گرفتن سنگ مجاری ادراری در بره های پرواری میشه.

ازت میخوام یک لحظه به این سوال جواب بدید:

دمای مطلوب برای پرورش دام چقدر است؟

۵ درجه؟

۱۵ درجه؟

۲۵ درجه؟

دمای مناسب برای اینکه دام زندگی راحت داشته باشه و استرس گرمایی نداشته باشه بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد هست.

گوسفند دامی گرمایی هست که در دمای بالای ۲۰ درجه براش تنش گرمایی به بوجود می آید و اصلاً تمایلی به مصرف خوراک از خودش نشان نمی‌دهد و اکثراً هم تو گله سرشان را زیر همدیگه می کنند و هر طور شده به دنبال سایه هستند.

جالب اینجاست که برخلاف گوسفند بز و بزغاله در دمای ۴۰ درجه هم تنش گرمایی ندارند و اختلالی در مصرف خوراکشون به وجود نمی‌آید.

نکته مهم اینکه گوسفندان گرمایی هستند و در دمای بیش از ۲۵ درجه دوم نمیارند بزها سرمایی هستند و در فصل‌های سرد سال باید شرایط گرمایی را برایشان بوجود آورد.

راهکار چیه؟

شما میتونید داخل فضای دامداری تون کوران هوا درست کنید. به شکلی که در یک طرف فن های ورود هوا همراه با پوشال مرطوب داشته باشید و در طرف مقابل فن برای خروج هوا از محیط دامداری تون رو قرار بدید.

این بهترین روشی هست که میتونید اجرا کنید. روش های دیگری هم مثل استفاده از پنکه های سقفی، مه پاش، کولر آبی و راهکارهای مختلف دیگری هستش که امکان اجراش رو دارید.

اگر هم نیاز به مشاوره در زمینه دام سبک داشته به ما پیام بدید.

?۰۹۳۹۶۴۶۲۷۹۵

زندگیت پربرکت

حالا می خوام برام کامنت بکنید که اگر گوسفندات دچار تنش گرمایی شدند چه واکنشی نشان می‌دادند و راهکار تو، تو این وضعیت چی بود؟

از شما هم می‌خواهم کامنت ها رو بخونید که با راهکارهای مختلف آشنا بشید اگر هم تازه با ما آشنا شدی حتماً ویدیو های قبلی ما را ببین که میتونه روی افزایش سودآوریت تاثیر بگذاره

اینستاگرام اسمارت شیپ

پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو ازدست ندهید:

 چطور بیشترین بازدهی را در دامداری داشته باشیم؟ (قسمت 1)
دسته بندی نژاد های ایرانی عوامل سوددهی در دامداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.