چطور بیشترین بازدهی را در دامداری داشته باشیم؟ (قسمت 3)

سیستم کریپ‌فیدینگ رو در دامداری انجام دادی؟

 

با جیره مخصوص دام بالاترین بازدهی را از دامداری کسب کنید

 سلام امیدوارم حالتون عالی باشه. این قسمت سوم آخرین سری پادکست های که بیشترین بازدهی از دامداری هست. تو قسمت قبل در مورد جیره‌های میش آبستن سبک و سنگین و میش های شیرده صحبت کردیم اگر قسمت اول و قسمت دوم رو ندیدید حتما قسمت های قبل رو ببینید و بعد ادامه این مطلب رو بخونی.

شیشک های ماده

در ادامه می‌خوایم به جزیره‌های شیشک های ماده و بره ‌های شیرخوار بپردازیم. به بره و بزغاله های  ماده که قطع شیر میشن تا ۱۲ ماهگی رو شیشک ‌های ماده میگن. وزن آنها حدود ۴۲ تا ۴۵ کیلوگرم است که به بلوغ جسمی رسیدند و آماده جفت گیری هستند. باروری با وزن کمتر از وزن بلوغ جسمی باعث سخت زایی و پرولاپس رحم میشه.

جیره این دسته از دام ها به دو روش انجام میشه. یک این که با نسبت ۶۰ به ۴۰ و مصرف محدود شده ای داشته باشند. یا اینکه با نسبت ۵۰ به ۵۰ با مصرف در حد اشتها داشته باشند. شرایط جیر شیشک ها را باید طوری تنظیم کرد که در سن هفت الی هشت ماهگی به وزن ۴۲ تا ۴۵ کیلو برسند. پس باید روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم افزایش وزن داشته باشند.

بره های شیرخوار

میرسیم به بره های شیرخوار، خوب توجه کنید که بهترین روش برای رشد سریع و مناسب و شیر مست کردن بره ها و بزغاله ها در زمان کوتاه شصت تا هفتاد روزه استفاده از روش کریپ فیدینگ یا جیره خزشی باعث میشه که به چنین رکوردی دست پیدا کنید.

ببینید دسترسی آزاد بره ها از آخر هفته دوم به شیر مادرشون همراه کنسانتره ای که بین ۲۰ تا ۱۶ درصد پروتئین داره رو کریپ فیدینگ میگن. دقت کنید که اگر کریپ فیدینگ رو کامل اجرا کنید بره ها در سن هفتاد روزگی ۳۵ تا ۴۰ کیلو وزن دارند. درباره این سیستم بعد حتماً یک پست کامل میزارم ولی این رو بدونید که در طول هفته اول و دوم بره ها فقط باید شیر آب بخورند و هفته سوم تا هفته یازدهم باید جیره ای با ۱۵ تا ۲۰ درصد پروتئین بخورید.

دقت کنید که نسبت این جیره هم ۲۰% یونجه آسیاب شده باشه با ۸۰ درصد کنسانتره. خوب تا اینجا سه ویدئو در مورد جیره های غذایی دام ها صحبت کردیم و تو پست بعدی در مورد نحوه درست و اصولی اجرای سیستم کریپ فیدینگ تو گله های داشتی صحبت کنیم.

سیستم کریپ فیدینگ

تو کامنت برام بنویس که سیستم کریپ فیدینگ چیه و به چه صورت انجام میشه؟

این مطلب رو برای یکی از دوستان که به دامداری علاقه داره بفرست تا اون هم از این مطالب استفاده کنه.

زندگیتون پر برکت خدانگهدار

اینستاگرام اسمارت شیپ

پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو ازدست ندهید:

چطور بیشترین بازدهی را در دامداری داشته باشیم؟ (قسمت 2) چطور بیشترین بازدهی را در دامداری داشته باشیم؟ (قسمت 1)
مزایای سیدر گذاری دسته بندی نژاد های ایرانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.