با کریپ فیدینگ تو 70 روز بره رو شیر مست کن

روش کریپ فیدینگ تو سوددهی گله ات تاثیر بسزایی داره

جیره خزشی به دامت میدی یا نه؟

بلدی بره رو تو ٧٠ روز شیر مست کنی؟

 

با روش کریپ فیدینگ بره‌تون رو تو ۷۰ روز شیر مست کنید

سلام دوستان امیدوارم حال دلتون عالی باشه

من مهدی کریمیان تو این مطلب می خوام ادامه بحثم از موضوع جیره بره ‌های شیر خوار که رسید به بخش کریپ فیدینگ رو بهتون ارائه کنم. اگر پست قبل رو ندیدید اون رو ببینید که این مطلب ادامه موضوع قبل هست. یکی از مهمترین عوامل رشد بره ها در پرواربندی شیر مست شدن بره هاست. بهترین راهکار اون استفاده از سیستم تغذیه جیره خزشی یا کریپ فیدینگ هست.

رشد مناسب بره ها بستگی به تولید شیر مادرشان و مصرف آزاد شیر روزانه و دریافت کنسانتره توسط بره در این دوره داره. توجه بکنید که تولید شیر مناسب میش مادر هم بستگی به تهیه جیره مناسب شیردهی برای میش و هم نژاد میش مادر داره. تو این حالت بره در سن ۷۰ تا ۸۰ روزگی به وزن ۳۵ تا ۴۰ کیلو میرسه و باید از شیر گرفته بشه.

روش اجرا

برای اجرای این روش شما باید کارهایی را انجام بدید. مثلا با آغل جداگانه‌ای برای بره ها در کنار میش های شیرده ساخته بشه. این دو قسمت باید کاملاً از هم جدا بشند و فقط چند تا نرده عمودی با فاصله ۲۰ سانتی‌متری از هم به عنوان فضای اتصال این بخش از هم وجود داشته باشه.

فاصله نرده ها باید به طور باشد که میش ها امکان عبور از آن را نداشته باشند. ولی بره ها امکان دسترسی هم به میش مادرشون و هم به آغل مخصوص خودش را داشته باشند. بهتره نرده ها متحرک باشند و قابل تنظیم کردن باشند تا با افزایش جثه بره ها فاصله بین نردها تغییر کنه.

نکات مهم

به چند نکته توجه کنید. مثلاً ارتفاع آخور میش ها باید بالاتر از بره ها باشه که  امکان دسترسی برای بره ها وجود نداشته باشد. نکته بعد اینکه در اول کار خوراک بره ها را نیم ساعت زودتر بریزید تا از میش ‌های مادرشان جدا بشوند. بره هایی که در آغل میش مادرشون می مونندباید به طرف آغل خودشون هدایت بکنید.

اگر گله‌تون رو به چرا می برید می تونید از جایگاه مخصوص کریپ فیدینگ در کنار  میش ها استفاده بکنید که قابل حمل و نقل هست. در مورد کریپ فیدینگ و نحوه اجرای آن هم قبلا پست گذاشتم که میتونید ببینید.

این پست را هم برای رفیق دامدارت ارسال کن که اون هم با این روش آشنا بشه. حالا می خوام برام کامنت بکنید که استفاده از این روش چقدر میتونه تو بازدهی گله بهت کمک بکنه؟

زندگیت پر برکت

اینستاگرام اسمارت شیپ

پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو ازدست ندهید:

 جیره خزشی سیستم کریپ فیدینگ
واکسن بره های شیری پنیرک زدن شیر در بره شیر خوار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.